Close

Káva prodlužuje život, zjistila rozsáhlá studie

Vědci mají konečně jasno – káva má příznivé účinky, prodlužuje lidem život, působí proti rakovině, zánětům a jiným nemocem. K takovému závěru pomohly dvě nejnovější rozsáhlé studie (z roku 2017), které se shodují ve výsledcích. Obě byly prováděny jinak a na jiných vzorcích populace, shodně ale zjistily, že káva má na lidské tělo blahodárné účinky.

Pro nás, kávové nadšence, žádný objev, víme své. Ke spokojenosti nám stačí, že nám káva chutná a působí dobře na psychiku. Dlouhověkost je však příjemný bonus.

Podobných studií, ne však tak rozsáhlých, už vyšlo v minulých letech mnoho. Vesměs potvrzují příznivé účinky kávy a co je neméně důležité, tak spíše vyvracejí opačné názory lidí, kteří se domnívají, že odříkáním si kávy budou zdravější, štíhlejší atd.

První z nejnovějších studií, uveřejněná v časopise Annals of Internal Medicine, podrobila zkoumání podle serveru CNN více než 520 tisíc lidí v deseti evropských zemích, což je největší studie kávy v historii. Vědci při ní zjistili, že pití většího množství kávy by mohlo významně snížit riziko úmrtí člověka.

Prevence proti onemocnění

Za studií stojí podle televize SkyNews výzkumní pracovníci Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) a Imperial College London, kteří zjistili, že vyšší hladina spotřeby kávy je spojena se sníženým rizikem úmrtí ze všech možných důvodů. Nejlépe působí jako prevence proti onemocněním oběhového a trávicího ústrojí. Výsledky byly ve všech deseti evropských zemích podobné.

Vědci zkoumali vliv kávy na lidské tělo po dobu 16 let. Během této doby téměř 42 tisíc lidí zaangažovaných ve studii zemřelo z řady různých v dnešní obě běžných příčin, například na rakovinu, onemocnění oběhového ústrojí, srdeční selhání a mrtvici. Po úpravě faktorů životního stylu, jako je dieta a kouření, vědci zjistili, že skupina s nejvyšší spotřebou kávy měla nižší riziko všech příčin úmrtí ve srovnání s těmi, kteří nepili kávu. Muži, kteří vypili alespoň tři šálky kávy denně, měli o 18 % nižší pravděpodobnost, že zemřou. Ženy, které konzumovaly stejné množství kávy, dosáhly 8% snížení úmrtnosti v průběhu sledovaného období.

Druhá studie se zaměřila především na lidi jiné než bílé barvy pleti. Do průzkumu se zapojilo více než 185 000 Afroameričanů, domorodých Američanů, Havajců, japonských Američanů, dalších etnik. Výzkumníci i u nich, nezávisle na první studii, zjistili, že káva zvyšuje dlouhověkost.

Za touto studií stojí odborníci z kalifornské USC’s Keck School of Medicine a podle autorky Veronicy Wendy Setiawanové (http://keck.usc.edu/faculty/veronica-w-setiawan/) souhra obou studií jednoznačně potvrzuje prospěšnost kávy. „Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi rozmanité populace, mají všichni tito lidé různý životní styl, velmi odlišné stravovací návyky a různé náchylnosti. Výsledky jsou ale stejné,“ uvedla Setiawanová pro CNN.

Káva ale nepomáhá pouze proti srdečním onemocněním, onemocněním dýchacích cest, mrtvici, cukrovce nebo onemocněním ledvin. Studie odhalila například také nižší riziko sebevraždy u mužů, nebo vzniku rakoviny u žen. Lidé pijící kávu mají také nižší náchylnost k zánětům, zdravější lipidové profily a lepší kontrolu glukózy ve srovnání s těmi, kteří kávu nepijí.

Co je však rovněž důležité a delší dobu známé je, že káva má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit riziko onemocnění, jako je Parkinsonova choroba a také, že trvalé užívání kofeinu zjednodušeně řečeno účinkuje proti Alzheimerově chorobě. O tom se rozepíši příště samostatně.

Bádání však nekončí. Vědci si stále nejsou jisti tím, jaké konkrétní sloučeniny v kávě mají na lidské tělo tak blahodárné účinky. To bude předmětem dalšího zkoumání.

A co nás kávičkáře těší „nejvíc“? To, že tyto výzkumy o vlivech kávy na lidské tělo definitivně bourají seznam potenciálně karcinogenních látek, na který byla káva zařazena v roce 1991. Z dnešního pohledu nesmyslně a neprávem. IARC už dříve zjistila, že káva opravdu může být riziková, avšak pouze v případě, že ji lidé konzumují horkou (nad 65 stupňů Celsia), což je zvykem v některých zemích světa (například Írán, Čína a Jižní Amerika). To samé se týká i čaje a obecně výrazně horkých nápojů. Nezdravým faktorem zůstává nadměrné užívání kofeinu. To je jako se vším, všeho tedy s mírou.

Autor: Jan Král s využitím -lka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *